Dünden Bugüne Melodi

Melodi Çikolata’nın temelleri, 1957 yılında Kemal Taşar tarafından Samsun’da atılmıştır. Çikolatacılık mesleği ile ilk kez babasının Samsun’daki çikolata ve şekerleme dükkânında tanışan Kemal Taşar, 1968 yılında geldiği İstanbul’da Melodi adı ile üretime başlamıştır.


Girişim ve yatırımları, başarısına paralel olarak sürekli devam ettirilen Melodi Çikolata, yıllar içerisinde Türkiye’nin önde gelen butik çikolata üreticisi ve çikolata tedarikçisi konumunu almıştır.

Melodi’nin seçkin lezzeti ve kalitesinin sırrı. Taşar Ailesi’nin üç kuşaktır devam eden tecrübe, titizlik ve mükemmeliyetçiliğinde saklıdır. Tüm ürünler büyük bir titizlik ile üretilmekte, üretimde en kaliteli hammaddeler kullanılmaktadır. 

600’ü aşkın çeşidi bulunan Melodi Çikolata, madlen, spesiyal, draje gibi klasikleşmiş çeşitlerinin yanı sıra, tecrübe ve yenilikçilikle geliştirdiği ürünleri ile de sektöre öncülük etmektedir. 

Melodi Çikolata, enerji ve mutluluk kaynağı olan, en mutlu anlarda paylaşılan ve paylaşıldıkça lezzeti artan kaliteli ve seçkin çikolataları müşterilerine sunmaktadır.

Melodi Çikolata bugün, 40 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. İhracat satışlarının %90’ı butik çikolata, %10’u ise endüstriyel ürünlerdir. Türkiye’nin butik çikolata üretiminin %25’ini karşılamasının yanı sıra, en yaygın ve seçkin pastacılık ve gıda firmalarının mamul ve yarı mamul tedarikçisidir. 

Türkiye satışları ile birlikte genel satışları %70’i endüstriyel, %30’u butik çikolatadır.

Melodi Çikolata’nın seçkin çikolataları, son teknoloji kullanılan ve uluslararası standartlardaki fabrikasında, büyük bir titizlikle hazırlanmaktadır. 

Üretim kalitesi; Bureau Veritas tarafından verilmiş ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, İngiliz Perakendeciler Birliği BRC Food, HELAL GIDA ve KOSHER sertifikaları ile belgelendirilmiştir.

Üretim, büyük bir titizlik ve en kaliteli hammaddeler ile yapılmaktadır. Esenyurt’ta kurulu 55.000 m2’lik fabrikası, yıllık 15.000 ton kapasitesi ile faaliyet göstermektedir. 

Geniş üretim kapasitesine rağmen, kaliteli bir çikolatanın oluşması için dünyanın kabul ettiği klasik sistem uygulanmaktadır.


Türkiye pazarının yanı sıra; Arap ülkeleri, Rusya, Bosna Hersek, Fas, Türk Cumhuriyetleri ve bazı Avrupa ülkelerine de ihracat gerçekleştirilmektedir. 

Melodi Çikolata İstanbul Erenköy, Kadıköy, Nişantaşı, Etiler ve Esenyurt’daki fabrika satış mağazalarında madlen, spesiyaller, şekerlemeler, drajeler, sepetler, tabletler, yaldızlı çikolatalar ve çocuk ürünleri gibi çeşitlerini müşterilerine sunmaktadır.